Trener Personalny Michał Zając Kraków

Jak przestać jeść słodycze?

MICHAŁ ZAJĄC

Jak przestać jeść słodycze?

Czas czytania: 4 minuty

Wyobraźcie sobie taką sytuację — idziecie na kawę z grupą znajomych i każdy z nich bierze sobie ciastko do kawki. No bo przecież jak? Trzeba przegryźć gorzkie słodkim, poza tym mieliście ciężki dzień w pracy, przecież należy się nagroda. Potem wracacie do domu i znowu – przydałoby się przegryźć coś małego. Tak tylko dla smaku. Przecież należy się coś od życia. W ręce wpada baton. I właśnie w ten sposób, poprzez małe przyjemności, budujemy w sobie nawyk ciągłego dostarczania cukru do organizmu. A co, jeśli powiem wam, że ta kawa ze znajomymi, którą wcześniej wypiliście, miała 600 kalorii? Jeżeli wzięlibyście sobie samą czarną kawę, to borykalibyście się z kaloriami w następującej ilości: zero. A ten baton wieczorem? Kolejne 250 kalorii. Całość składa nam się na porządny posiłek dostarczający wszystkiego, czego potrzebuje organizm. Jak więc oszczędzić sobie późniejszego poczucia winy?

Jem za dużo słodyczy — jak przestać?

Słodycze a statystki

Obecnie szacuje się, że około 2 miliardów ludzi na świecie boryka się z nadwagą. Aż 600 milionów z nich to osoby otyłe. Wynika to bezpośrednio ze złego trybu życia, głównie z braku w nim aktywności fizycznej, jak i niepoprawnych nawyków żywieniowych. Negatywny wpływ w tym przypadku na dietę mają produkty wysoko przetworzone (np. fast foody, ale i również gotowe dania popularne w sklepach czy marketach), a także słodycze. Problem polega na tym, że w niewielkiej ilości jedzenia, np. w batonie mającym 50 gramów, może znajdować się średnio 250 kalorii, przez co ani się tym nie najemy, ani nie będzie ten posiłek zawierał potrzebnych dla organizmu składników odżywczych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile tak naprawdę leży kalorii w jednym batonie, szczególnie jeżeli weźmiemy te zawierające całe orzechy, które są znane ze swojej kaloryczności.

Dlaczego jemy słodycze?

Nie jest niczym odkrywczym, jeżeli powiem wam, że ciągłe dostarczanie cukru do organizmu jest szkodliwe. Ale czy wiedzieliście, że cukier może działać jak narkotyk? Każdy baton czy ciastko to nie dość, że porządny wystrzał energetyczny dla organizmu, to dodatkowo jest to wystrzał dopaminy i serotoniny do mózgu, czyli substancji, dzięki którym czujemy się lepiej i stajemy się szczęśliwsi. Jednak należy pamiętać, że jest to tylko chwilowe – po zjedzeniu kolejnego batona (bo przecież tamten był malutki, przecież mogę jeszcze jednego?) następuje kolejny wystrzał, a my naturalnie szukamy tego przyjemnego uczucia.

Wiele osób niełatwo przyznaje się do tego, że ma problem z odstawieniem słodyczy, a to później przekłada się na problemy ze zrzuceniem wagi, wbrew pozorom mniejszą ilością energii, a także wyrobienie w sobie nawyku. I nie zrozumcie mnie źle – nie ma nic złego w okazjonalnym zjedzeniu czegoś słodkiego, ale regularność w przyjmowaniu cukrów prostych z przetworzonej żywności będzie wspierało wykształcenie się nawyku, który trudno będzie potem zwalczyć.

Jak działa cukier na organizm?

Kiedy zjemy coś słodkiego, w naszej krwi wzrasta poziom glukozy. Wtedy zaczyna działać również hormon nazywany insuliną, którego działanie opiera się na związywaniu wolnej glukozy w glikogen i magazynowanie go w wątrobie, mięśniach lub w formie tkanki tłuszczowej. Zbyt częste i nadmierne spożywanie cukru powoduje, że w organizmie znacznie szybciej zaczyna spadać jego poziom, co z kolei powoduje głód i potrzebę uzupełnienia spadków kolejną słodką przekąską. I to właśnie w ten oto sposób wpadamy w błędne koło, z którego naprawdę trudno się wydostać.

Jakie są zagrożenia z nadmiaru cukru?

Popularnym przekonaniem, wpajanym w nas już od dzieciństwa, jest to, że nie wolno jeść słodyczy, bo próchnieją od nich zęby. I tak – cukier rzeczywiście często bywa bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy, ale jest znacznie więcej skutków, z jakimi przyjdzie nam się borykać przy nadmiernym spożywaniu słodkości.

Kolejnym aspektem, o którym było już parę słów, jest spowodowanie realnego uzależnienia oraz wykształcenia się zaburzeń odżywiania. Okazuje się to być szczególnie niebezpieczne, jeżeli w nawyku mamy zajadanie stresu, przez co możemy nabawić się wielu problemów żołądkowych, a także skutecznie osłabić nasz organizm. W efekcie przyjdzie nam zmierzyć się z wieloma niebezpiecznymi chorobami, takimi jak cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze, nowotwory czy choroby serca. Lista jest długa, ale to nie koniec: dodatkowo cukier negatywnie wpływa na wygląd skóry, powstawanie zmarszczek oraz rozwój cellulitu.

Co daje odstawienie słodyczy?

Jeżeli czujecie się ociężali, ospali i przewlekle zmęczeni – warto spróbować odstawić cukier. To właśnie rozregulowanie poziomu glukozy w organizmie może być bezpośrednią przyczyną powstawania tych problemów. Dodatkowo, jeżeli borykacie się z trądzikiem i innymi problemami skórnymi – również polecam odstawienie słodkości. Kiedy poziom cukru w naszym organizmie się ureguluje, na pewno zauważycie nie tylko poprawę sylwetki i zrzucenie paru zbędnych kilogramów, ale także zminimalizujecie ryzyko zapadnięcia na którąś z wymienionych wcześniej chorób oraz zadbacie o zdrowie długofalowo.

Jak nie jeść słodyczy?

Nikt nie mówi, że będzie prosto. Odstawienie czegoś, co dostarczaliśmy organizmowi regularnie przez dłuższy czas, to długotrwały proces, nie ma magicznej sztuczki, która sprawi, że odechce nam się słodkości z dnia na dzień. Ale nie można się poddawać! Kluczem do sukcesu jest konsekwencja oraz te parę porad:

  1. Znajdź źródło problemu – jeżeli zajadasz stres, to spróbuj zrelaksować się lub odreagować w inny sposób. Jednym z nich jest, chociażby spacer czy sport, które skutecznie zajmą nasz mózg i odciągną myśli od problemów;
  2. Planuj posiłki – planowanie diety bywa zbawienne, jeżeli zależy nam na zrzuceniu wagi. Jeżeli ułożymy dietę zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym, to nie będziemy chodzić głodni, przez co chęć na słodycze od razu zmaleje. Polecam zwrócić się z tym do specjalisty, ponieważ jeżeli macie sweet tooth, to ekspert będzie w stanie doradzić wam, jakie zdrowe słodkie posiłki będziecie mogli wprowadzić w diecie bez ryzyka podjadania;
  3. Ograniczaj słodycze stopniowo – niewiele osób jest w stanie porzucić nawyk z dnia na dzień. Staraj się robić to stopniowo, konsekwentnie zmniejszając przyjmowane porcje. Nikt nie każe ci zjadać całej czekolady na raz;
  4. Znajdź zamienniki – wiele napojów, takich jak Cola, Sprite itd., posiada już swoje zamienniki zero, przez co nie będziecie dodawać zbędnych kalorii do dziennego zapotrzebowania, a przy tym zaspokoicie potrzebę na słodkie. Napoje to tylko przykład, bo coraz częściej powstają, chociażby czekolady z mniejszą zawartością cukru, ciasta z erytrolem itd.

Podejmij współpracę z trenerem personalnym — pomogę Ci w nabraniu zdrowych nawyków!