Trener Personalny Michał Zając Kraków

Jak przestać się garbić i dlaczego to robimy?

MICHAŁ ZAJĄC

Jak przestać się garbić i dlaczego to robimy?

Czas czytania: 5 minut

Ból pleców, bóle głowy czy uczucie zmęczenia to coraz częstsze dolegliwości, jakich doświadczamy na co dzień. Przyczyn można doszukiwać się wielu, ale z pewnością najważniejsze z nich leżą w podłożu zmian trybu życia i pracy. Mówiąc jednym słowem – staliśmy się zasiedziali. A co wynika z częstego siedzenia na niekoniecznie wysokiej klasy krzesłach? Hodowanie w sobie nieprawidłowej postawy i cierpienie późniejszych konsekwencji. Ale skąd bierze się nawyk garbienia? Co możemy zrobić, żeby przestać się garbić? Zachęcamy do lektury!

Co zrobić żeby się nie garbić?

Co oznacza garbienie się?

Medycznym odpowiednikiem „garbienia się” jest pojęcie pleców okrągłych lub nazywa się je również zespołem skrzyżowania górnego, które swoje najsilniejsze oddziaływanie wywierają w odcinku piersiowym kręgosłupa. W dużym skrócie — cały proces polega na nadmiernym napięciu w obrębie mięśni górnej połowy ciała, a osłabieniu mięśni przeciwstawnych. Ale na co dokładnie wpływają plecy okrągłe? 

Skąd bierze się garbienie?

Przy wyjaśnianiu wpływu garbienia się na zdrowie, trzeba jasno powiedzieć, że samo zjawisko to zwykła adaptacja organizmu na bodźce środowiskowe – czyli po prostu nasze ciało dostosowuje się do tego, co je otacza. Wielu w tym momencie zdaje sobie sprawę, że w ostatnich latach nastąpiły znaczące zmiany w trybie życia, a co za tym idzie – również i pracy. Utrwalona pozycja zgarbiona, często z wysuniętą głową, jest pozycją bardzo charakterystyczną dla osób pracujących biurowo, gdzie plecy przyjmują właśnie tę pozycję. Na co wpływa takie ustawienie?  

Wpływ garbienia się na zdrowie

Kiedy nasze plecy ulegają zaokrągleniu, a głowa jest mocno wysunięta do przodu, to dochodzi wtedy do nadmiernego napięcia w górnej części mięśnia czworobocznego oraz mięśni dźwigaczy łopatki i mięśni piersiowych. Jak widać – wiele z naszych mięśni codziennego użytku zostaje nadmiernie obciążonych, przez co również ich funkcjonowanie ulega nadwyrężeniu. I to wszystko przyjmując ten optymistyczny wariant, ponieważ bardziej zaawansowane garbienia wpływają na większą ilość mięśni. Jakie mogą być przyczyny garbienia się?

Przyczyny garbienia się

Tutaj odpowiedź może być bardziej skomplikowana, ponieważ nie leży wyłącznie w podłożu fizycznym. W trakcie omawiania całego zjawiska niezmiernie ważne jest wspomnienie o kontekście psychosomatycznym, czyli tym wpływającym zarówno na ciało, jak i na psychikę. Genetycznie i ewolucyjnie przyjmujemy pozycję zgarbioną w odpowiedzi na stres i zagrożenie, czego niewątpliwie nie brakuje w dzisiejszych czasach. Nadmierna ilość stresu powoduje, że organizm zaczyna szukać dróg, aby pozbyć się nadmiaru kortyzolu – w tym również na podłożu morfologicznym.

Psychologiczne przyczyny garbienia się

Wbrew pozorom, to przyczyn garbienia się na tle psychologicznym może być więcej, niżeli na tle czysto fizycznym. W przypadku braku tolerancji organizmu na stres, leczenie garbienia się ćwiczeniami może okazać się nieskuteczne, ponieważ problem nie leży w ciele, a w naszej głowie. Dodatkowo ta charakterystyczna postawa może być dowodem na wycofanie się społeczne i niepewność. W tym przypadku przed pójściem do fizjoterapeuty lub trenera personalnego warto sięgnąć rady psychologa

Konsekwencje garbienia się

Ciągłe utrzymywanie kręgosłupa w tej nieprawidłowej pozycji może prowadzić do wielu urazów i nawyków długotrwałych. Najczęstszym problemem występującym razem z garbieniem się są:

  • ból pleców;
  • przykurczenie mięśni klatki piersiowej;
  • zaburzenie wentylacji płuc;
  • utrudnienie pracy serca.

Lista z pewnością jest dłuższa, niż ta wymieniona tutaj. Więc jak zaradzić garbieniu się?

Jak przestać się garbić?

Najpewniejszym i sprawdzonym sposobem będą ćwiczenia. Można to robić poprzez pracę z trenerem personalnym, który skutecznie doradzi w kwestii ćwiczeń i przeprowadzi klienta przez cały proces, albo można zrobić to samemu, choć jest to wtedy znacznie trudniejsze. Przede wszystkim możemy wykonywać takie ćwiczenia jak unoszenie tułowia i nóg na leżąco lub treningi izometryczne (czyli te w bezruchu, po prostu napinając mięsień) brzucha.

Jakie są ćwiczenia na garbienie się?

Przydatnym ćwiczeniem jest po prostu wyrobienie w sobie nawyku prostowania się. Przychodzi on zazwyczaj wtedy, kiedy czujemy, że nasze plecy zaczynają się zginać, lub po prostu przestajemy czuć oparcie fotela. Można to robić również opierając się o ścianę i trzymając proste plecy przez 15 minut dziennie. 

Jakie są urządzenia przydatne, żeby pilnować garbienia się?

Ostatnimi sposobami będą te, które zostają wspierane przez technologię. Tutaj najpopularniejszym rozwiązaniem jest pajączek, czyli urządzenie zakładane na plecy, które będzie wydawało dźwięk za każdym razem, kiedy plecy zaczną ulegać zgarbieniu. Warto tu wspomnieć, że wydawany dźwięk zza naszych pleców może wydawać się dość nie na miejscu w miejscu pracy lub szkole, więc polecany jest on bardziej do użytku domowegoDo wyboru jest również pas barkowy, który wymusza utrzymywanie prawidłowej postawy. Może być on założony pod ubranie, dzięki czemu możliwym staje się noszenie go na co dzień, bez ograniczeń przestrzeni.

Problem garbienia się niewątpliwie staje się coraz bardziej powszechny. Zmiany trybu życia i pracy, a także czynniki zewnętrzne nieustannie odciskają swoje piętno na naszym organizmie, dlatego warto walczyć o swoje zdrowie. Lista negatywnych czynników, jakie wywiera na nas nieprawidłowa pozycja kręgosłupa, jest naprawdę długa i – co najgorsze – wpływająca na nas w sposób długotrwały. Najlepszą metodą w walce z garbieniem się jest wybranie się do psychologa, aby mieć pewność, że problem nie leży w ciele, a bardziej w psychice, lub wybranie trenera personalnego, który wyprowadzi nasze plecy na prostą.

Masz problem z garbieniem się? Chcesz wzmocnić swoje plecy i zadbać o zdrowie? Umów się na konsultację!