Trener Personalny Michał Zając Kraków

Jak znaleźć czas na siłownię? Wskazówki dla zapracowanych

MICHAŁ ZAJĄC

Jak znaleźć czas na siłownię? Wskazówki dla zapracowanych

Czas czytania: 4 minuty

Znalezienie czasu na regularny trening to niełatwe zadanie. Obowiązki zawodowe i rodzinne, spotkania z przyjaciółmi czy inne zadania, jakie stawia przed nami codzienność, bardzo często utrudniają wygospodarowanie wolnej chwili, którą można przeznaczyć na ćwiczenia. Czy w takiej sytuacji stają się one niemożliwe? Otóż nie! Wystarczy bowiem zastosować się do kilku wskazówek, by znaleźć czas na siłownię i zadbać tym samym o swoje zdrowie, kondycję i samopoczucie.

Jak zorganizować trening w ciągu dnia?

Dlaczego warto zaplanować trening?

Planowanie treningu to jeden z największych motywatorów do działania! To właśnie dlatego warto wpisać go do swojego kalendarza, traktując jako codzienny obowiązek, a nie jedynie jako możliwą formę spędzenia wolnego czasu. W tym kontekście niezwykle istotne będzie również wyznaczenie konkretnych godzin aktywności fizycznej, co pozwoli na zachowanie regularności ćwiczeń. Co ważne, nie muszą być one wcale długie i intensywne, by przyniosły oczekiwane rezultaty. Istotne będzie natomiast sprecyzowanie ich konkretnego celu, niezależnie od tego, czy będzie to zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki, czy też poprawa ogólnej kondycji. Ściśle sprecyzowany cel treningowy to bowiem doskonała motywacja do znalezienia czasu na jego realizację.

Jaką rolę w treningu dogrywa dobra organizacja?

Aby wygospodarować czas na trening, warto odpowiednio zorganizować swój dzień. Niezwykle pomocne w tym zakresie może okazać… wcześniejsze wstawanie. Taki poranny trening niesie ze sobą wiele zalet. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • napędzenie metabolizmu, co przyśpiesza przemianę materii i spalanie kalorii,
  • spokój, niezakłócony nagłymi sytuacjami i nieprzewidzianymi obowiązkami,
  • lepsze samopoczucie i energia do działania, co z kolei sprzyja utrzymaniu regularności ćwiczeń.

Poranny trening to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich zapracowanych i zabieganych osób. Wystarczy bowiem tylko ustawić budzik nieco wcześniej, by zyskać cenny czas, który można przeznaczyć na codzienną porcję ruchu, zyskując przy tym prawdziwy zastrzyk endorfin!

Jak znaleźć motywację do regularnych ćwiczeń?

Dla wielu osób problemem jest nie tyle znalezienie wolnego czasu, ile zbudowanie w sobie motywacji do regularnych treningów. Jak zrobić to efektywnie? Przede wszystkim warto traktować ćwiczenia jako dobrą rozrywkę, angażując w nie bliskie nam osoby – rodzinę i przyjaciół, chcących również zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i kondycję. Ćwiczenie z innymi to bowiem najlepszy motywator, ale również i sposób na zdrową rywalizację, przyjmujący formę doskonałej zabawy. Dodatkowo, ćwicząc w grupie, możecie mobilizować się nawzajem w momencie kryzysu i spadku chęci do regularnej aktywności.

Czym jest plan treningowy i dlaczego warto go posiadać?

Wróćmy jeszcze na moment do tego, jak ważna jest dobra organizacja i sprecyzowanie celu codziennej aktywności. Aby go osiągnąć, warto ustalić plan treningowy. Pod tą nazwą kryje się rozpisany zestaw ćwiczeń, pozwalający dopasować ich częstotliwość i poziom wysiłku do indywidualnych potrzeb. Zaplanowanie treningu to klucz do sukcesu w osiąganiu zamierzonych rezultatów oraz skuteczny motywator do działania, pomagający zachować regularność treningów. Co więcej, to także doskonały sposób na efektywne wykorzystanie wolnego czasu, zwłaszcza gdy jest go niewiele. Dzięki niemu będziemy mogli bowiem skupić się na krótszych, ale intensywniejszych ćwiczeniach, nastawionych na ściśle określone cele i ich realizację.

Dlaczego należy śledzić swoje postępy?

Jeśli chcesz wygospodarować czas na trening, koniecznie śledź swoje postępy! Jest to bardzo istotne, bowiem:

  • zauważalne efekty ćwiczeń stanowią najlepszą motywację do regularnej aktywności,
  • konkretne dane pozwalają na określenie obszarów, wymagających dodatkowego działania, zwiększając szansę na pełną indywidualizację treningu.
Śledząc regularnie swoje postępy, zauważysz jak zmienia się Twoje ciało, w jaki sposób poprawia się kondycja organizmu i jak aktywność fizyczna buduje dobre samopoczucie. Z takim nastawieniem z pewnością łatwiej będzie zaoszczędzić odpowiednią ilość wolnego czasu na codzienne ćwiczenia.

Wszystko albo nic?

Postawa „wszystko albo nic” to jedna z największych pułapek, jakie czyhają na osoby, mające trudności z wygospodarowaniem czasu na regularne treningi. Z tego względu już na samym ich początku warto ustalić realne oczekiwania, dopasowane do własnych możliwości, również tych czasowych. Praca na pełen etat i dodatkowe obowiązki z pewnością nie będą najlepszym towarzyszem długich i intensywnych treningów w ciągu tygodnia. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się krótkie ćwiczenia o dużej efektywności. A co w sytuacji, gdy nie uda Ci się wyjść na siłownię? Nie rezygnuj z codziennej aktywności — zastąp trening spacerem, joggingiem lub jogą, co pozwoli zachować rutynę i powrócić do ćwiczeń w dogodnej chwili.

Jak odpoczynek wpływa na motywację do regularnych treningów?

Wiesz już, że motywacja do działania to najlepszy sposób na to, by znaleźć czas na regularną aktywność. Warto jednak również zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny w treningu jest… odpoczynek. To właśnie on pozwala naszemu organizmowi zregenerować się, a tym samym uniknąć przykrych urazów i kontuzji. To jednak jeszcze nie wszystko! Musisz wiedzieć bowiem, że to właśnie on zapobiega przemęczeniu i wypaleniu, które obniżają chęć do wysiłku. Dlatego też, aby znaleźć czas na siłownię, warto zadbać zarówno o odpowiednią motywację do ćwiczeń, jak i przyjemny relaks, dający siłę i budujący zapał do dalszego działania.

Pomogę Ci ułożyć plan treningowy dostosowany do Twojego trybu życia!
Skontaktuj się ze mną, by umówić się na konsultację