Trener Personalny Michał Zając Kraków

Treningowe must have, czyli 10 rzeczy, które musisz wziąć ze sobą na siłownię!

MICHAŁ ZAJĄC

Treningowe must have, czyli 10 rzeczy, które musisz wziąć ze sobą na siłownię!

Czas czytania: 5 minut

Jeżeli postawiłeś pierwszą stopie na podłodze siłowni, to zrobiłeś już pierwszy krok, aby bywać tam coraz częściej. Niemniej pierwsze wizyty w tak rozległych i zaludnionych miejscach mogą okazać się stresujące, a co za tym idzie – możemy zapomnieć z domu kluczowych rzeczy, które przydadzą nam się podczas treningu. Odpowiednio dobrany sprzęt i chęci przezwyciężą każdą przeszkodę, więc przedstawiam Ci 10 rzeczy, które obowiązkowo musisz wziąć ze sobą na siłownię!

Co spakować na siłownię?

1. Strój sportowy

Aby wybrać najlepszy strój sportowy, nie możemy spieszyć się z jego zakupem. Przede wszystkim taki strój musi być wygodny i nie krępować naszych ruchów, dlatego w przymierzalni warto poruszać się na każdy sposób i w każdym kierunku. Dodatkowo pamiętajcie o tym, aby wybrać koszulkę i spodenki bezszwowe, ponieważ kiedy zaczniemy się ruszać na poważnie, szwy pod wpływem potu zaczną nas obcierać, co skutecznie zniechęci do dalszych treningów. Kobiety z kolei powinny zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego stanika sportowego, który unieruchomi biust i zapewni komfort w wykonywaniu ćwiczeń.

2. Buty

Jeżeli rozmawiamy o garderobie, kolejną ważną rzeczą są buty. Tutaj wybór powinien zależeć od rodzaju treningu, dlatego warto posiadać więcej niż jedną parę. Buty do biegania mają być wygodne i nie obcierać nas, a dodatkowo powinny posiadać grubszą podeszwę, która będzie amortyzować uderzenia stóp o podłoże podczas biegu. Z kolei buty do ćwiczeń siłowych powinny posiadać szorstką i płaską podeszwę, abyśmy mogli porządnie zaprzeć się podczas podnoszenia większych ciężarów. W przypadku ćwiczeń siłowych nie stawiamy na mobilność, ale na stabilność.

3. Ręcznik

Siłownia to miejsce, w którym przewija się naprawdę sporo osób w ciągu dnia, dlatego warto zadbać tam o higienę własną, jak i przestrzeni, w której się znajdujemy. Dlatego polecam zabrać co najmniej dwa ręczniki ze sobą – jeden mały, który będziemy mogli kłaść na sprzęty, a drugi większy pod prysznic. Jeżeli siłownia posiada saunę i będziecie chcieli z niej skorzystać, to można zabrać i trzeci.

Co wziąć na siłownię?

4. Torba sportowa

Choć może wydać się to mało praktyczne, to dobranie odpowiednio dużej i pojemnej torby z pewnością zapewni komfort psychiczny. Dzięki dobraniu dużej torby sportowej będziecie mogli mieć pewność, że pomieścicie wszystko, co potrzebne, a i starczy miejsca dla paru rzeczy dodatkowych, takich jak kosmetyki.

5. Klapki

Tak jak wspomniałem już wcześniej – na siłowni przewijają się tłumy, dlatego naprawdę polecam zadbać o higienę i uniknąć grzybicy stóp nosząc klapki. Przydadzą się one nie tylko w szatni, ale i podczas zajęć, na których ćwiczy się boso. Tutaj wybór powinien paść na klapki gumowe, dlatego że będziemy się w nich kąpać i nie nasiąkną później wodą.

6. Kosmetyki

Nie wiem, czy wiecie, ale prysznic po ciężkim treningu to muśnięcie nieba. Tutaj obowiązkowo polecam zabrać ze sobą żel do mycia, szampon oraz balsam do ciała. I o ile dwóch pierwszych nie trzeba szczególnie tłumaczyć, to często podczas ćwiczeń nasza skóra się wysusza, przez co później możemy mieć problem ze zregenerowaniem jej. Aby tego uniknąć, wystarczy po prostu po myciu nawilżyć się balsamem, a oszczędzi to nam nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

7. Telefon i muzyka

Muzyka to idealny motywator i towarzysz ćwiczeń, dlatego nie zdziwcie się, jeżeli na siłowni wiele osób będzie chodziło ze słuchawkami na uszach. Muzyka jest szczególnie przydatna podczas treningu kardio, podczas którego musimy zająć nasz mózg czymś przyjemniejszym niż walka o przeżycie. Ale tutaj też należy uważać – siłownia jest od ćwiczeń dlatego, aby uniknąć dezorientacji i wydłużenia pobytu o godzinę lub dwie, warto uznać wtedy telefon po prostu za odtwarzacz muzyki.

8. Nawodnienie

Podczas intensywnych ćwiczeń, organizm wytraca bardzo duże ilości płynów, dlatego najważniejszym staje się odpowiednie nawodnienie. Idealnym wyborem będzie zakup butelki wody mineralnej, która uzupełni elektrolity i mikroelementy w naszym organizmie. Dodatkowo, jeżeli wiemy, że czeka nas naprawdę ciężki trening, można zaopatrzyć się w napój izotoniczny – stanowi on lepsze nawodnienie, ale jest też często przepełniony barwnikami i cukrem, dlatego obowiązkowo sprawdź skład napoju przed zakupem.

9. Dodatkowe przedmioty

W skład będą tutaj wchodzić rzeczy, które musimy dostosować do treningu. Jeżeli chcecie uniknąć zgrubienia naskórka na dłoniach, to warto zaopatrzyć się w rękawiczki do podnoszenia ciężarów. Dodatkowo często takie rękawiczki poprawiają chwyt i zapobiegają przypadkowemu upuszczeniu hantla lub sztangi. Z kolei, jeżeli wybieracie się na trening bokserski – zabierzcie dodatkową parę rękawic, nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

10. Chęci

Tak – chęci. Bez nich ani rusz na trening, bo jeżeli nawet nie posiadacie paru rzeczy z tej listy, to odpowiednia motywacja i chęci zapewnią lepsze wyniki niż najdroższe rękawice czy napój izotoniczny. Jeżeli cenicie sobie odpowiednią motywację – ułóżcie playlistę z piosenek, które za każdym razem dają wam kopa energii. Jeżeli nie chcecie ćwiczyć sami – weźcie znajomego. Warto też zwrócić się do specjalistów i ludzi, dla których siłownia to drugi dom, czyli trenerów personalnych. To właśnie oni potrafią zmotywować, nauczyć i co najważniejsze – doradzić. Na każdy problem jest sposób, a odpowiednio postawiony pierwszy krok zapewni wam komfort i wymarzone wyniki.

Zdecyduj się na współpracę z trenerem personalnym! Umów się na konsultację