Trener Personalny Michał Zając Kraków

Czym jest rozgrzewka i jaką rolę pełni w treningu?

MICHAŁ ZAJĄC

Czym jest rozgrzewka i jaką rolę pełni w treningu?

Czas czytania: 2 minuty

Bezpieczny i efektywny trening wymaga nie tylko dobrze dopasowanych sekwencji ćwiczeń, wykonywanych pod okiem profesjonalnego trenera, ale również odpowiedniej rozgrzewki, dzięki której Twój organizm zostanie przygotowany do wysiłku. Niestety, wiele osób zaniedbuje ten element, co może doprowadzić do nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji. Czym jest rozgrzewka i dlaczego nie warto lekceważyć jej potencjału?

Dlaczego powinno się robić rozgrzewkę przed treningiem?

Dlaczego rozgrzewka zmniejsza ryzyko kontuzji?

Głównym zadaniem ćwiczeń rozgrzewających jest przygotowanie organizmu do wysiłku, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko kontuzji oraz dolegliwości, które mogą pojawić się po zakończeniu treningu. Nic dziwnego, bowiem rozgrzewka uelastycznia mięśnie i ścięgna, zwiększając jednocześnie ich efektywność. Bez wstępnych ćwiczeń nie będą one natomiast odpowiednio przygotowane do wysiłku, co w znaczący sposób wpłynie zarówno na zakres ruchów, jak i efektowność wykonywanych ćwiczeń. Nieprzygotowane mięśnie i stawy będą także bardziej podatne na uszkodzenia, jak i naderwania, naciągnięcia oraz zwichnięcia.

Jak ćwiczenia rozgrzewające wpływają na nasz organizm?

Jak już zostało wspomniane, ćwiczenia rozgrzewające przygotowują nasz organizm do dalszej aktywności. Przede wszystkim jednak:

  • poprawiają one wydajność organizmu, aktywizując układ mięśniowo-szkieletowy, co z kolei zwiększa efektywność wykonywanych ćwiczeń,
  • zwiększają mobilność, poprzez istotne zwiększenie zakresu ruchu w stawach,
  • aktywizują układ nerwowy i układ krążenia. Dzięki rozgrzewce Twój umysł zostaje pobudzony, a reakcje nerwowe poprawiają się. Wstępne ćwiczenia zwiększają również tętno i przepływ krwi i podnoszą temperaturę ciała, co z kolei zwiększa wrażliwość receptorów nerwowych, determinując szybkość, koordynację i precyzję wykonywanych ruchów.

Warto podkreślić jednocześnie, że rozgrzewka ma istotny wpływ na naszą psychikę. Pozwala ona bowiem oderwać się od problemów dnia codziennego i skupić się w pełni na treningu i drodze do wytyczonych sobie celów.

Jak dobrać rozgrzewkę do treningu?

Jak dopasować rozgrzewkę do planowanych ćwiczeń?

Każda rozgrzewka powinna być dopasowana do rodzaju podejmowanej aktywności. Innego przygotowania będzie bowiem wymagał trening siłowy, innego z kolei bieganie. W pierwszym przypadku warto postawić na ćwiczenia cardio i dynamiczne rozciąganie, zwiększające zakres ruchu w stawach, pamiętając jednocześnie o kilku seriach z mniejszym obciążeniem, które pozwolą przyzwyczaić organizm do wysiłku. Z kolei przez bieganiem do rozgrzewki warto wprowadzić lekki trucht lub marsz oraz przygotować nogi poprzez wymachy, przysiady i ćwiczenia, koncertujące się wokół mięśni, wykorzystywanych w trakcie biegu. 

Aby optymalnie przysposobić organizm do wysiłku, potrzeba na ogół od 10 do 20 minut. Tak niewiele może uchronić Cię przed nieprzyjemną kontuzją, dlatego też nie warto lekceważyć roli ćwiczeń rozgrzewających w treningu.

Pomogę Ci w przygotowaniu profesjonalnego planu treningowego!