Trener Personalny Michał Zając Kraków

Jak radzić sobie z ochotą na słodycze?

MICHAŁ ZAJĄC

Jak radzić sobie z ochotą na słodycze?

Czas czytania: 3 minuty

Walka z ochotą na słodycze jest z reguły niezwykle trudna. Nie oznacza to jednak, że jest ona z góry skazana na niepowodzenie. Jak wyeliminować niezdrowy cukier z diety? Poznaj skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz chęć na słodkie przekąski!

Jak radzić sobie z ochotą na słodycze

Dlaczego mamy ochotę na słodycze?

Ochota na słodycze może być uwarunkowana kilkoma istotnymi czynnikami. Chęć na słodkie przekąski pojawia się, chociażby wtedy, gdy odczuwamy silne zmęczenie. Nic dziwnego, bo cukier to pozornie prawdziwy zastrzyk energii dla organizmu. Jednak wśród przyczyn ochoty na słodycze wymienia się również często negatywne emocje i stres, który próbujemy zniwelować, zaspokajając pozorny głód, a nawet nudę, którą wypełniamy, podjadając słodkie przekąski. Jak nietrudno się domyślić, za takimi zachowaniami stoi również nieprawidłowo zbilansowana dieta, brak regularnych posiłków i siedzący tryb życia, bez regularnej aktywności fizycznej.

Jak zminimalizować chęć na słodkie przekąski?

Chęć na słodycze nie tylko można, ale nawet trzeba ograniczyć. Jak bowiem wiadomo, dieta z dużą ilością cukru nie służy ani zdrowiu, ani naszej sylwetce. Jak zrobić to skutecznie? Otóż kluczem do ostatecznego sukcesu będzie w tym przypadku:

  • unikanie przetworzonej żywności – bo to właśnie ona bardzo często powoduje wzrost apetytu na słodkie przekąski,
  • regularne spożywanie posiłków – co pozwoli uniknąć nadmiernego uczucia głodu, który zaspokajamy, sięgając po słodycze,
  • nawadnianie organizmu – by nie pomylić głodu z pragnieniem,
  • aktywność fizyczna – która uwalnia endorfiny poprawiające nastrój i sprawiające, że rezygnujemy z niezdrowych przekąsek.
Jakie są zdrowe zamienniki słodyczy?

Czym zastąpić słodycze w diecie?

Czy słodycze można zastąpić zdrowszym rozwiązaniem? Oczywiście, że tak! Doskonale sprawdzą się tutaj orzechy, świeże owoce, jogurt naturalny, a nawet gorzka czekolada, która z pewnością zaspokoi chęć sięgnięcia po słodką przekąskę. Jako alternatywę można wykorzystać również koktajle owocowo-warzywne i suszone owoce. Wszystko to jednak nie zastąpi z pewnością silnej woli, bez której walka z ochotą na cukier z góry skazana będzie na porażkę. Jeśli jednak, pomimo wprowadzenia zmian w diecie i stylu życia, apetyt na słodycze nadal determinuje Twoją codzienność, a przewlekłe zmęczenie nie ustępuje pomimo regularnego odpoczynku, konieczna jest pogłębiona diagnostyka, by wykluczyć ewentualne choroby.

Czy warto całkowicie wyeliminować słodycze z diety?

Jak się okazuje, umiarkowane podjadanie słodkich przekąsek nie musi wpływać negatywnie na nasze zdrowie, samopoczucie i sylwetkę. Warto jednak zaplanować je świadomie i odpowiedzialnie, sięgając po słodycze wyłącznie w określone dni lub do konkretnych posiłków. Pozwoli to uniknąć nadmiernego spożycia cukru, a w konsekwencji wyeliminować niezdrowe nawyki. Jak w wielu innych przypadkach, również i tutaj umiar stanowi klucz do sukcesu, zwłaszcza gdy na co dzień uda się wprowadzić do menu zdrowe alternatywy dla słodyczy.

Zadbaj o zdrowie — zdecyduj się na współpracę z trenerem personalnym!