Trener Personalny Michał Zając Kraków

Jaką rolę pełnią suplementy w treningu?

MICHAŁ ZAJĄC

Jaką rolę pełnią suplementy w treningu?

Czas czytania: 3 minuty

Suplementy z pewnością nie zastąpią regularnego treningu ani zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Ich spożycie może jednak przynieść cały szereg korzyści. Warunek jest jeden – racjonalne podejście do tego rodzaju wsparcia. Jak wykorzystać możliwości tkwiące w suplementach i nie dać się nabrać na chwyty marketingowe?

Jakie witaminy suplementować w treningu?

Czym są suplementy?

Pod nazwą suplementów kryją się substancje, spożywane na krótko przed ćwiczeniami, w trakcie treningu lub też bezpośrednio po jego zakończeniu. Ta niezwykle szeroka gama produktów ma na celu m.in. zwiększenie wydajności w trakcie treningu siłowego, wspomaganie regeneracji mięśni czy też budowanie ich masy, a także opóźnianie zmęczenia, poprzez swoisty zastrzyk energii dla organizmu. 

Prawidłowo spożywane i dawkowane suplementy uzupełniają ewentualne braki, choć – wbrew powszechnemu poglądowi – regularne treningi wcale nie muszą wiązać się z ich przyjmowaniem. Warto podkreślić jednocześnie, że suplementy stanowią wyłącznie uzupełnienie diety i w żadnym wypadku nie mogą one pełnić roli pełnowartościowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków.

Po które suplementy sięgamy najczęściej?

Jak już zostało wspomniane, suplementy stanowią dodatek, a nie substytut diety. Z pewnością nie zastąpią one ani regularnego wysiłku, ani też odpoczynku i zdrowego odżywiania. Niemniej jednak ich racjonalne stosowanie może wyrównać braki w organizmie czy zwiększyć jego wydajność. Najczęściej wykorzystywanymi suplementami są:

  • kreatyna – najsilniejszy legalny anabolik, dostępny na rynku, który zwiększa efektywność treningu oraz przyśpiesza regenerację mięśni, wspomagając jednocześnie rozwój muskulatury,
  • cytrulina – obniża uczucie zmęczenia mięśni i zwiększa wydolność fizyczną,
  • Beta-alanina – redukuje zmęczenie w trakcie wysiłku, zapobiegając zbyt szybkiemu zakwaszaniu organizmu,
  • EAA – czyli aminokwasy, posiadające działanie anaboliczne, sprowadzające się do zwiększania objętości kości i mięśni,
  • glutamina – zapobiega przetrenowaniu oraz zakwaszeniu mięśni w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Jak dobrać suplementy do potrzeb?

Jak bezpiecznie stosować suplementy?

Umiar i racjonalne działanie to podstawowe warunki sukcesu, jeśli chodzi o suplementację. Decydując się na takie wsparcie organizmu, warto sięgać więc wyłącznie po produkty od renomowanych producentów, zwracając uwagę na ich czystość i wysoką jakość, choć na ogół nie idą one w parze z niską ceną. Zanim jednak rozpoczniesz ich przyjmowanie, warto umówić się na specjalistyczną konsultację z lekarzem lub dietetykiem. Bardzo często okazuje się bowiem, że suplementacja nie jest wcale konieczna, co najlepiej obrazują wykonane badania poziomu podstawowych parametrów. Jeśli jednak zostanie ona rozpoczęta, wybrane rozwiązania należy dopasować nie tylko do potrzeb zdrowotnych, ale również do indywidualnych celów treningowych, co pozwoli na ich bezpieczne osiągnięcie.

Umów się na bezpłatną konsultację! Razem dopasujmy suplementy do Twojego treningu!