Zapotrzebowanie na wodę - jak obliczyć odpowiednią ilość dla Twojego organizmu?
MICHAŁ ZAJĄC
Zapotrzebowanie na wodę - jak obliczyć odpowiednią ilość dla Twojego organizmu?
Czas czytania: 3 minuty
Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu. To właśnie dzięki niej może on prawidłowo funkcjonować na co dzień. Nic dziwnego, że już lekki niedobór życiodajnego płynu prowadzi do dyskomfortu, a postępujące odwodnienie daje o sobie znać w postaci wielu uciążliwych dolegliwości. Dowiedz się więc, co należy wziąć pod uwagę, obliczając zapotrzebowanie na wodę, by dostarczać ją organizmowi w odpowiedniej ilości, zwłaszcza w trakcie treningu, kiedy tracimy jej najwięcej.
Jak dopasować ilość spożywanej wody do podejmowanej aktywności fizycznej?
Zgodnie z zaleceniami przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała powinno przypadać ok. 30 do 35 ml dziennego spożycia wody. Jak nietrudno się domyślić, liczby te uwarunkowane są jednak w znacznej mierze stylem życia danej osoby. Regularna aktywność fizyczna ma bowiem niebagatelny wpływ na ilość płynów, jaką należy dostarczyć do organizmu, by ten mógł prawidłowo funkcjonować. Intensywne ćwiczenia będę bowiem warunkowały większe spożycie wody, zwłaszcza że nawet lekkie odwodnienie może spowodować spadek sił, pogarszając tym samym efekty treningu.
Jak warunki atmosferyczne warunkują zapotrzebowanie na wodę?
Warunki atmosferyczne to kolejny, niezwykle istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, obliczając ilość wody, jaką trzeba dostarczyć organizmowi. I tak:
- wysiłek fizyczny w letnie, upalne dni sprawia, że podaż wody musi być zdecydowanie wyższa. Nic w tym dziwnego, bowiem w trakcie aktywności organizm wymaga odpowiedniego nawodnienia, by utrzymać optymalną temperaturę, unikając jednocześnie przykrego w skutkach odwodnienia,
- aktywność zimowa, wbrew pozorom, również wymaga odpowiedniej podaży płynów, choć nie musi być ona tak wysoka, jak w czasie letnich upałów. Warto jednak podkreślić, że także i tutaj następuje spora utrata wody, zwłaszcza przy intensywnym wysiłku. Co więcej, w okresie tym spożywamy mniej świeżych warzyw i owoców, będących dla naszego organizmu cennym źródłem życiodajnego płynu, dlatego też nie należy zapominać o jego regularnym nawadnianiu.
Spożycie wody a indywidualne potrzeby organizmu – o czym warto wiedzieć?
Wiesz już, że spożycie wody należy dostosować zarówno do wagi i stylu życia, w tym również podejmowanej aktywności fizycznej, jak i do pory roku, czyli do warunków atmosferycznych, w których odbywa się trening. Nie bez znaczenia pozostają tutaj jednak indywidualne predyspozycje, które mogą mieć niezwykle istotny wpływ na ilość spożywanych płynów. Dlatego też warto podkreślić, że już samo uczucie pragnienia jest sygnałem alarmowym od organizmu, którego bagatelizowanie może doprowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia. Jeśli więc zaczynasz go odczuwać, koniecznie uzupełnij poziom wody w organizmie, by uniknąć nieprzyjemnych dla zdrowia i samopoczucia konsekwencji.