Kawa i kofeina - wszystko co warto o nich wiedzieć
Czas czytania: 3 minuty
Kawa to produkt, który odpręża umysł, dodaje energii i pobudza nasz organizm do sprawnego funkcjonowania. Nic dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie poranka, spotkania w gronie znajomych czy też całego dnia w pracy bez tego rodzaju wsparcia. Picie kawy nabrało w naszym społeczeństwie rangi swoistego rytuału, który odprawiamy codziennie, by czuć się dobrze i z zapałem stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Czy kofeina może pomóc również w treningu? Odkrywamy potencjał, tkwiący w aromatycznym napoju.
Co musisz wiedzieć o kofeinie?
Kofeina to w pełni naturalny związek organiczny, występujący nie tylko w ziarnach kawy, ale również w innych roślinach, takich jak ziarna kakao, liście herbaty czy orzechy koli. Współcześnie jest ona uznawana za jedną z najpopularniejszych na całym świecie używek. Jej spożywanie stymuluje ośrodkowy układ nerwowy do intensywniejszej pracy.
Kofeina przyśpiesza też akcję serca i rozszerza naczynia krwionośne. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie kryje w sobie ta wyjątkowa substancja. Jak pokazują badania, spożywanie kofeiny znacznie wydłuża czas koncentracji i sprzyja skupieniu uwagi, zmniejsza senność i redukuje odczuwane zmęczenie. Musisz wiedzieć jednak, że efekty te są krótkotrwałe, gdyż związek ten utrzymuje się w naszym organizmie zaledwie przez ok. 4 godziny.
Kawa a trening – jak wykorzystać potencjał aromatycznego napoju?
Kawa i zawarta w niej kofeina, mogą stanowić cenne wsparcie dla osób aktywnych fizycznie. Ich spożywanie ułatwi z pewnością skupienie się na kolejnych sekwencjach ćwiczeń, choć aromatyczny napój sprzyja również:
- spalaniu tłuszczu, poprzez zwiększenie tempa metabolizmu,
- poprawie wydajności fizycznej, dzięki podniesieniu poziomu adrenaliny w organizmie,
- pobudzeniu organizmu do działania i poprawie nastroju, co sprzyja motywacji do ćwiczeń.
Filiżanka kawy, wypita na pół godziny przed treningiem, może stanowić więc ważny element rutyny dla każdego sportowca. Niemniej jednak warto podkreślić, że warunkiem wykorzystania jej potencjału jest umiar, gwarantujący nie tylko efektywne, ale również i bezpieczne spożycie.
Czy picie kawy jest bezpieczne?
Na to pytanie z pewnością poszukują odpowiedzi wszyscy ci, którzy przykładają dużą wagę do zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków żywieniowych. Jak się okazuje, w przypadku osób dorosłych, za bezpieczne uważane jest spożycie nawet 4 filiżanek kawy w ciągu dnia, co z kolei odpowiada aż 400 mg kofeiny. Taka podaż uzależniona jest jednak od indywidualnych cech i predyspozycji.
Nie należy jednak zapominać również o ryzyku i ewentualnych skutkach ubocznych spożywania kawy. Wśród nich najczęściej wymienia się bezsenność, ale również problemy żołądkowe, przyśpieszoną akcję serca czy nerwowość, która z pewnością nie sprzyja koncentracji. Dlatego też niezwykle istotny jest umiar i odkrycie realnych potrzeb organizmu, by to właśnie do nich dopasować dzienną dawkę kofeiny, wykorzystując w pełni tkwiący w niej potencjał.